
Méér treinen door Goes: kans én zorg
Op 28 mei 2026 buigt de gemeenteraad van Goes zich over de zienswijze op de schets strategische agenda Zeeland 2050. Daarin staat onder meer de wens van een 4e trein op het traject Vlissingen–Bergen op Zoom. Een goede ontwikkeling voor de bereikbaarheid van Zeeland, maar tegelijk een ontwikkeling met stevige gevolgen voor de Gemeente Goes. Onze fractie dient daarom een amendement én een motie in.
16-5-26, 10:00
Méér treinen door Goes: kans én zorg
SGP-ChristenUnie dient amendement en motie in
Op 28 mei 2026 buigt de gemeenteraad van Goes zich over de zienswijze op de schets strategische agenda Zeeland 2050. Daarin staat onder meer de wens van een 4e trein op het traject Vlissingen–Bergen op Zoom. Een goede ontwikkeling voor de bereikbaarheid van Zeeland, maar tegelijk een ontwikkeling met stevige gevolgen voor de Gemeente Goes. Onze fractie dient daarom een amendement én een motie in.
Waar gaat het over?
In de schets strategische agenda Zeeland 2050 is het sleutelproject ‘Verbetering bereikbaarheid per spoor en HOV (4e trein)’ opgenomen. Doel is een kwartierdienst voor het personenvervoer tussen Vlissingen en Bergen op Zoom. Daar is in Zeeland al jaren op gehoopt: een snellere, frequentere treinverbinding maakt onze provincie aantrekkelijker om te wonen, te werken en te studeren.
In dezelfde agenda staat echter ook een tweede ontwikkeling die rechtstreeks raakt aan de Gemeente Goes: er wordt namelijk ingezet op groei van het spoorgoederenvervoer, met als uitgangspunt minimaal twee goederentreinen per uur door Goes – en het perspectief dat dit aantal in de toekomst nog verder toeneemt.
De optelsom van méér personentreinen én méér goederentreinen heeft een keerzijde. De Provinciale Zeeuwse Courant berichtte er onlangs over: ‘Nog meer treinen door Goes? Dat zou goed nieuws zijn, maar er is ook een schaduwkant’ (pzc.nl).
De schaduwkant voor Goes
Iedere bezoeker van Goes die regelmatig de Buys Ballotstraat of de kruising Buys Ballotstraat – Patijnweg passeert, weet dat de spoorovergang daar nu al een knelpunt is. Wanneer het aantal treinbewegingen substantieel toeneemt, ontstaat er een reëel probleem op het gebied van:
• Verkeersbelasting en doorstroming op de Buys Ballotstraat en de kruising met de Patijnweg;
• Verkeersveiligheid voor automobilisten, fietsers en voetgangers;
• Geluids- en trillingsbelasting voor de aanliggende woonwijken.
Het gaat hier niet om een theoretisch toekomstbeeld. De 4e trein en de groei van het goederenvervoer zijn aangewezen sleutelprojecten in een agenda die de komende decennia bepalend zal zijn voor Zeeland – en daarmee ook voor de leefomgeving in Goes.
Wat ligt er nu op tafel?
De zienswijze die het college aan de raad voorlegt, onderschrijft de strategische agenda op hoofdlijnen en bevat een aantal goede aandachtspunten – onder meer over een veilige en gezonde leefomgeving, over kwetsbare wijken in Goes, en over de mogelijke risico’s ten aanzien van het vervoer van gevaarlijke stoffen langs dorps- en stadskernen. Dat zijn punten die wij van harte steunen.
Wat in de voorliggende zienswijze echter ontbreekt, is een expliciete reactie op de gecombineerde impact van de 4e trein én goederenvervoer op onze stad en gemeente. In de beeldvormende behandeling heeft het college aangegeven oog te hebben voor deze zorgen, maar deze niet schriftelijk in de zienswijze op te willen nemen.
Naar het oordeel van onze fractie is dat een gemiste kans. Een zienswijze is hét formele moment waarop Gemeente Goes haar inbreng vastlegt richting het Rijk, de provincie, ProRail en de overige Zeeuwse overheden. Wat niet op papier staat is in een meerjarig traject, zoals dit, later moeilijk terug te halen.
Ons amendement: schriftelijke en formele inbreng
Daarom dienen wij een amendement in waarmee aandachtspunt 3 van de zienswijze wordt aangevuld met een passage die de gecombineerde impact van de 4e trein en het toenemende goederenvervoer expliciet benoemt.
In die passage:
• vragen wij aandacht voor de gevolgen voor verkeersbelasting, verkeersveiligheid en geluids- en trillingsbelasting, in het bijzonder rond de Buys Ballotstraat, de kruising Buys Ballotstraat – Patijnweg en omliggende wijken;
• verzoeken wij het Rijk, de provincie en ProRail om bij de verdere uitwerking integrale impactanalyse op te stellen;
• vragen wij om samen met Gemeente Goes te onderzoeken welke mitigerende maatregelen passend zijn, waarbij structurele oplossingsrichtingen zoals een verdiept spoor of spoortunnels nadrukkelijk in beeld worden gebracht.
Daarmee blijft dit onderwerp aantoonbaar onderdeel van het gesprek met onze partners, ook wanneer de uitwerking de komende jaren door verschillende handen gaat.
Onze motie: de raad blijft aan zet
Een zienswijze is een momentopname. De definitieve strategische agenda Zeeland 2050 wordt naar verwachting in het derde kwartaal van 2026 vastgesteld, waarna een investeringsagenda volgt en de uitwerking in OZO -verband met het Rijk, de provincie en ProRail vele jaren in beslag zal nemen.
Voor een dossier met zulke directe en blijvende gevolgen voor de leefomgeving in Goes, willen wij dat de gemeenteraad gedurende dit hele traject zicht houdt op de voortgang, de gemaakte keuzes en de inbreng van de Gemeente Goes daarin. Daarom dienen wij naast het amendement ook een motie in, waarin het college wordt verzocht:
• De raad eens per half jaar schriftelijk te informeren over de voortgang op het dossier 4e trein en het spoorgoederenvervoer door Goes;
• Daarbij in ieder geval in te gaan op de integrale impactanalyse, de besproken mitigerende maatregelen en structurele oplossingsrichtingen, de financiering en dekking vanuit Rijks- en provinciale middelen, en de inbreng van Goes binnen het OZO ;
• De eerste voortgangsrapportage uiterlijk in het eerste kwartaal van 2027 aan de raad aan te bieden.
Zo kan de raad haar kaderstellende en controlerende rol op dit dossier daadwerkelijk waarmaken – en zo nodig tijdig bijsturen.
Waarom dit telt
De SGP-ChristenUnie is voor goede en betrouwbare bereikbaarheid van Zeeland en juicht een kwartierdienst op het spoor van harte toe. Tegelijk hebben we de verantwoordelijkheid om scherp te zijn op wat dit voor de inwoners van Goes betekent. Een veilige, leefbare en gezonde woonomgeving rondom het spoor is voor ons geen detail aan de zijlijn, maar een randvoorwaarde.
Met dit amendement en deze motie zorgen wij ervoor dat de zorgen van onze inwoners zwart op wit op tafel komen – en dat de raad de komende jaren betrokken blijft bij elke vervolgstap.
Op donderdag 28 mei a.s. worden beide voorstellen in de raadsvergadering behandeld. Wij hopen op brede steun van de overige fracties.
Ricardo Scheele
Namens de fractie SGP-ChristenUnie Goes
